انواع رم و معرفی ان‌ها

خلاصه

RAM چیست؟RAM مخفف سه کلمه Random Access Memory است. این به این معناست که اطلاعات به صورت تصادفی در این حافظه ذخیره میشود. وجود RAM در لپ تاپ به دلیل تفاوت سرعت CPU و سرعت هارد است و نحوه کارRAM به این صورت است که دیتا از CPU ابتدا وارد RAM شده و تا پایان پردازش داخل RAM نگه داشته میشود زیراRAM یتواند سرعت خود را باCPU هماهنگ کند ولی هارد قابلیت این

۱۴۰۰ دوشنبه ۲۲ شهريور
696بازدید
KeyTech

RAM چیست؟
RAM مخفف سه کلمه Random Access Memory است. این به این معناست که اطلاعات به صورت تصادفی در این حافظه ذخیره میشود. وجود RAM در لپ تاپ به دلیل تفاوت سرعت CPU و سرعت هارد است و نحوه کارRAM به این صورت است که دیتا از CPU ابتدا وارد RAM شده و تا پایان پردازش داخل RAM نگه داشته میشود زیراRAM یتواند سرعت خود را باCPU هماهنگ کند ولی هارد قابلیت این کار را ندارد. پس در واقع وجود RAM برای بالا بردن سرعت پردازش CPU لازم و ضروری است.

مشخصه (پارامتر) های شناسایی رم ها
برای شناسایی RAM ها سه مشخصه مهم نوع یا نسل، حجم و سرعت (فرکانس) وجود دارد که در ادامه به تعریف این مشخصه ها می پردازیم.

 

1- انواع رم (DDR , DDR2 , DDR3 ,DDR3L ,DDR4)
DDRمخفف Double Data Rate هست، در واقع به این معنی است که انتقال اطلاعات دو برابر است. در گذشته که این تکنولوژی نبود اطلاعات فقط در یک لبه کلاک پالس منتقل میشدند و اسم این تکنولوژی SDR Single Data Rate)) بود. در حال حاضر رم های DDR2 , DDR3L , DDR3 و DDR4 در بازار موجود هستند ولی رم DDR تقریبا منسوخ شده است و استفاده بسیار کمتری دارد و به طبع در بازار به سختی یافت میشود .بد نیست بدانید از DDR به DDR4 تمامی مشخصه ها بهتر میشود. سرعت، بهینه سازی توان مصرفی و پهنای باند در رم ها بهتر شده است.جهت مشاهده نوع رم دستگاه خود میتوانید از نرم افزار Speccyf استفاده نمایید.

2- حجم یا مقدار حافظه RAM
تراشه هایی که در RAM وجود دارد دارای سلولهایی است که دیتا را به صورت موقت در خود نگه میدارند و این سلولها تعداد محدودی هستند، حافظهRAM در واقع میزان همین سلولها است و حجم تراشه های این ماژول را نشان میدهد. امروزه مقدار حافظه RAM را با واحد گیگا بایت میگویند.

3- فرکانس (سرعت) RAM
فرکانس کاری در واقع همان سرعت پردازش اطلاعات دیجیتال در CPU، رم و کارت گرافیک است. فرکانس بیشتر یعنی کلاک پالس بیشتر و کلاک پالس بیشتر یعنی سرعت پردازش بیشتر. در هر کلاک پالس، بخشی از یک دستورالعمل پردازش میشود. به عنوان مثالCPU میخواهد دستوری را در سلول های RAM ثبت کند و یا دستوری را بخواند، این دستورات در طول کلاک پالس های پشت سر هم انجام میشود، هرچه این کلاک پالس ها با سرعت بیشتری پشت سر هم بیایند، دستورات سریع تر اجرا میشوند .

سرعت RAM رم یا همان فرکانس RAM رم یکی از مهمترین ویژگی های رم به حساب می آید که با هرتز بیان میشود (مگا هرتز) که در اصطلاح به باس Bus معروف است .

شناسایی مشخصات RAM
موقع خرید RAM به مشخصات روی آن دقت کنید. برای درک بهتر اعداد و ارقامی که روی رم ها نوشته شده است، ما به عنوان مثال نوشته های روی یک رم را برای شما شرح میدهیم.

 

4G : حجم رم است.

DDR3 : تکنولوژی ساخت رم است.این گزینه ممکن است به صورت PC3 هم نوشته شود.

1333 : فرکانس،Bus یا همان سرعت رم است.

CL9 : تایمینگ رم است که CL مشخصه تایمینگ است و عدد 9 تعداد کلاک پالس برای پاسخدهی رم است که هرچه این عدد کمتر باشد بهتر است.

SODIMM : به معنی رم لپ‌تاپ است که SO-DIMM نیز گفته می‌شود، ویژگی اصلی این رمها این است که ابعاد کوچک‌تری دارند ولی از نظر عملکرد و سرعت مشابه رم‌های دسکتاپی هستند.

تفاوت های رم های DDR DDR2 , DDR3 ,و DDR4
1- فرق ظاهری DDR DDR2 , DDR3 ,و DDR4
تفاوت اصلی در ظاهر رم های DDR در محل شکاف بین پین هاست. فاصله بین شکاف در DDR و DDR2 خیلی کم است و تقریبا میتوان گفت به هم نزدیکند، اما فاصله این شکاف در DDR2 و DDR3و DDR4 زیاد است و با کمی دقت می توانید به سادگی تفاوت این این ماژولها را تشخیص بدهید. رمهای DDR3L از نظر ظاهری شبیه به رمهایDDR3 هستند.

 

2- تفاوت سرعت و انتقال دیتا در DDR , DDR2, DDR3 , DDR4
RAM به دو قسمت اصلی خانه های حافظه و بافر ورودی/خروجی تقسیم میشود. این قسمت ها داخل ماژول RAM هستند و یک ارتباط داخلی در حافظه رم است. انتقال دیتا بین خانه های حافظه و بافر در رم DDR به صورت 2 بیتی هست. یعنی در هر کلاک پالس ، 2 بیت بین خانه های حافظه و بافر جابجا میشود. این مسئله در رم DDR2 به صورت 4 بیتی است و در رم DDR3 هم به صورت 8 بیتی. در واقع انتقال دیتا در DDR3 خیلی بیشتر از DDR و DDR2 میباشد . DDR4 سرعت استاندارد 2133 مگاهرتزی دارد. سرعت حداکثری DDR4 بسیار بالاتر از بهترین رم‌های DDR3 است. در حال حاضر این رم‌ها با سرعت 4266 مگاهرتز نیز به فروش می‌رسند و انتظار میرود که DDR4 رکوردهای دیگری را هم بشکند.

 

رم های PC3L نسل جدیدی از رم DDR3 هستند که دارای ولتاژ پایین تری هستند ولی از لحاظ ظاهری کاملا شبیه رم هایDDR3 بوده با این تفاوت که در مشخصاتش DDR3L یا PC3L نوشته شده است.

نکات کاربردی جهت خرید RAM
لازم است بدانید که هنگام خرید رم جدید برای دستگاهتان، باید تکنولوژی ساخت آن را بدانید. برای این کار نیاز دارید که مشخصات مادربرد خود را بدانید، که میتوانید این مشخصات را از سایت رسمی لپ تاپ خود بدست آورده و رم مورد نیاز برای مادربرد مورد نظر تهیه نمایید.

1- در چه صورت باید به فکر ارتقا یا افزایش RAM باشید ؟
قبل از ارتقای RAM در ابتدا باید قدرت CPU دستگاه خود را در نظر بگیرید. در واقع اگر از قدرت پردازنده دستگاه اطمینان دارید میتوانید RAM را افزایش دهید.

■ معمولا موقع تعویض ویندوز XP به ویندوز ۷ و یا ۸ وقت ارتقای RAM هست.

KeyTech